Written by 21:20 Slider, Αποφάσεις Δ.Σ., Αρχική Σελίδα

ΒΗΜΑΤΑ και ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΗΝ ΑΠΕΡΓΙΑ ΑΠΟΧΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΩΝ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ

Ευεργέτου Γιαβάση 7  – 15342

Αγία Παρασκευή, 29/09/2024
Αρ. Πρωτ. :  169

Προς:

Τους συναδέλφους μέλη του Συλλόγου μας, ΔΟΕ, Β΄Δ/νση  Αθήνας , Συλλόγους Εκπ/κών , ΕΛΜΕ, Ενώσεις Γονέων

Συνεχίζουμε τη μάχη ενάντια στην αξιολόγηση

της σχολικής μονάδας με :

απεργία αποχή από το σύλλογο μας

Ούτε βήμα πίσω!

ΒΗΜΑΤΑ και ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΗΝ ΑΠΕΡΓΙΑ ΑΠΟΧΗ

Συναδέλφισσες και  συνάδελφοι,

Υπενθυμίζουμε ότι ο Σύλλογος μας  με βάση την απόφαση της Γ.Σ. στις 19/10/21 προχώρησε στην   κήρυξη   ΑΠΕΡΓΙΑΣ ΑΠΟΧΗΣ. από κάθε διαδικασία ή ενέργεια που συνδέεται  με την άσκηση των καθηκόντων μας που αφορούν στις διαδικασίες συλλογικού προγραμματισμού και υλοποίησης του  εκπαιδευτικού   έργου, εσωτερικής αξιολόγησης/αυτοαξιολόγησης και εξωτερικής αξιολόγησης των σχολικών μονάδων.

Συνεχίζουμε και τη νέα σχολική χρονιά με την απεργία αποχή που έχει κηρύξει ο Σύλλογός μας.

Η Απεργία Αποχή από τις διαδικασίες  αξιολόγησης της σχολικής μονάδας  (συλλογικό προγραμματισμό  κλπ) που κήρυξε ο σύλλογός μας και κάλυψε τους /τις συναδέλφους βρίσκεται σε πλήρη ισχύ.

Όλοι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου υπογράφουμε  νέα  δήλωση συμμετοχής στη Απεργία Αποχή  του συλλόγου μας « Ο Περικλής» που αφορά κάθε ενέργεια σχετικά με την αξιολόγηση της σχολικής μονάδας – τον προγραμματισμό, την επιλογή αξόνων δράσης και την υλοποίηση των σχεδίων δράσης. (Επισυνάπτουμε τη Δήλωση)

Με την δημοσιοποίηση της νέας εγκυκλίου για το σχολικό έτος 2024-2025, αν υπάρξει κάποια διαφοροποίηση θα στείλουμε νέα δήλωση εκ νέου.

Η δήλωση συμμετοχής στην απεργία αποχή της ΔΟΕ και του συλλόγου   καλύπτει όλους τους εκπαιδευτικούς, αλλά και τους/τις διευθυντές/ντριες, προϊσταμένους/νες των σχολικών μονάδων.

Επί της διαδικασίας

Όταν προσδιοριστεί το χρονικό πλαίσιο συζήτησης στους συλλόγους διδασκόντων για την αξιολόγηση της σχολικής μονάδας (Προγραμματσμός κλπ), μετά την έκδοση της νέας εγκυκλίου για το έτος 2024-2025, υπενθυμίζουμε ότι με βάση το ισχύον θεσμικό πλαίσιο για τη λειτουργία του Συλλόγου Διδασκόντων, για να υπάρχει απαρτία στο όργανο απαιτείται οι παρόντες να είναι περισσότεροι από τους απόντες (50%+1) στο σχολείο.

Εάν δεν υπάρχει απαρτία (συμμετέχουν, δηλαδή, οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί στην απεργία-αποχή έχοντας υπογράψει δήλωση), η ειδική συνεδρίαση η οποία απαιτείται δεν πραγματοποιείται και δεν συντάσσεται σχετικό πρακτικό στο Βιβλίο πρακτικών του Συλλόγου Διδασκόντων. Ο/Η διευθυντής/ντρια/ προϊσταμένη/ος είτε συμμετέχει στην ΑΑ , είτε όχι υποχρεούται να σεβαστεί την απόφαση του συλλόγου διδασκόντων και να αναρτήσει τη δήλωση συμμετοχής στην ΑΑ .

Εάν υπάρχει απαρτία, οι συμμετέχοντες στην απεργία-αποχή απαιτούν να καταχωρηθεί  το περιεχόμενο της δήλωσης, ως άποψή τους, στο βιβλίο πρακτικών, ώστε να γίνεται σαφής η συμμετοχή τους στην απεργία-αποχή και να μην υποχρεωθούν στη συμμετοχή τους στην αξιολογική διαδικασία (συγκρότηση ομάδων εργασίας, συνεδρίαση για τη σύνταξη έκθεσης «Εσωτερικής και Εξωτερικής Αξιολόγησης», κλπ.). Τονίζουμε ότι οι διευθυντές/ντριες, προϊστάμενοι/νες που συμμετέχουν στην απεργία αποχή καλύπτονται (λόγω της συμμετοχής τους σε νόμιμη απεργία) από τα όσα ορίζει το άρθρο 10 παρ.1 της Υ.Α. Επομένως δεν είναι υποχρεωμένοι να προβούν «…σε όσες από τις ενέργειες της αρμοδιότητας του συλλόγου διδασκόντων εξακολουθούν να παραλείπονται από τον σύλλογο…» ούτε «…Οι αποφάσεις του είναι υποχρεωτικές για τους εκπαιδευτικούς που ορίζει να συμμετέχουν στις εν λόγω ομάδες.»

Σε περίπτωση που οι διευθυντές/ντριες, προϊστάμενοι/νες ή ακόμα και σύλλογοι διδασκόντων έχουν προχωρήσει σε  ορισμό των εκπαιδευτικών σε ομάδες, οι συνάδελφοι/ισσες που δηλώνουν συμμετοχή στην απεργία αποχή ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να παρέχουν το «έργο» της αξιολόγησης – επεξεργασία του δείκτη κλπ.

Υπενθυμίζουμε ότι η αποχή των εκπαιδευτικών από συγκεκριμένα καθήκοντα προβλέπεται από τις διατάξεις του ν.1264/1982, όπως αυτές έχουν ερμηνευτεί από τα αρμόδια Δικαστήρια (όλως ενδεικτικώς Δ.Εφ. 486/1995 κ.α.) και συνιστά απολύτως νόμιμη, συνταγματικά κατοχυρωμένη μορφή συνδικαλιστικής δράσης, αναγνωριζόμενη ως μορφή απεργίας η οποία καλύπτει τους συμμετέχοντες από κάθε πειθαρχική ευθύνη. Η δήλωση συμμετοχής στην απεργία αποχή θωρακίζει τους/τις εκπαιδευτικούς με την κάλυψη που προσφέρει η συμμετοχή σε μια νομικά κατοχυρωμένη συνδικαλιστική μορφή πάλης.

Συνεχίζουμε δυναμικά και ανυποχώρητα τον αγώνα ενάντια στο φθηνό, ανταγωνιστικό σχολείο των λίγων, που μεταφέρει τις ευθύνες για τα προβλήματα του σχολείου και την χρηματοδότησή του στους γονείς και τους μαθητές, το σχολείο των αποκλεισμών και της κατηγοριοποίησης, της αμάθειας, της παιδαγωγικής ασφυξίας και της χειραγώγησης των εκπαιδευτικών.

Συμμετέχουμε όλες και όλοι στην απεργία-αποχή!

Αγώνας μέχρι τη νίκη!

δείτε τη δήλωση συμμετοχής στην απεργία αποχή από την εσωτερική αξιολόγηση των σχολικών μονάδων:

ΔΗΛΩΣΗ

Με την παρούσα δηλώνουμε ότι συμμετέχουμε στην απεργία- αποχή που έχει προκηρύξει ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Π.Ε. «Ο Περικλής», κατόπιν της από 19/10/2021 Απόφασης της Γενικής Συνέλευσης του ως άνω Συλλόγου, από κάθε διαδικασία ή ενέργεια που συνδέεται  με την άσκηση των καθηκόντων μας που αφορούν στις διαδικασίες συλλογικού προγραμματισμού  και υλοποίησης του εκπαιδευτικού έργου, εσωτερικής αξιολόγησης / αυτοαξιολόγησης  και εξωτερικής αξιολόγησης των σχολικών μονάδων που προβλέπονται από τις διατάξεις της υπ’ αριθ. 108906/ΓΔ4/10.9.2021 (ΦΕΚ Β΄ 4189) απόφασης της Υφυπουργού Παιδείας  και Θρησκευμάτων και κάθε άλλης κανονιστικής πράξεως που εκδόθηκε ή θα εκδοθεί κατ’ εφαρμογή και κατ’ εξουσιοδότηση των άρθρων 33, 34, 35 και 36 ν.4692/2020 και των άρθρων 56 έως 83 και 97 ν.4823/2021

Last modified: 8 Οκτωβρίου 2024