Written by 21:38 Slider, Αποφάσεις Δ.Σ., Αρχική Σελίδα

Οδηγίες σχετικά με την απεργία αποχή

Ευεργέτου Γιαβάση 7  – 15342

Αγία Παρασκευή, 7/10/2024
Αρ. Πρωτ. :  174 Προς: Τους συναδέλφους μέλη του Συλλόγου μας , ΔΟΕ ,Δ/νση Π.Ε. Β΄ Αθήνας , Συλλόγους Εκπ/κών

Οδηγίες για την ανάρτηση στην πλατφόρμα του ΙΕΠ της συμμετοχής μας στην Απεργία Αποχή

Συναδέλφισσες και συνάδελφοι,

Έχουμε όλες και όλοι κατανοήσει ότι η μάχη ενάντια στην αξιολόγηση είναι κομβικής σημασίας, όχι μόνο για το μέλλον του κλάδου, αλλά για το σύνολο της δημόσιας εκπαίδευσης.

Στις 20/10/2024 λήγει η προθεσμία για την ανάρτηση στην πλατφόρμα του ΙΕΠ  του Συλλογικού προγραμματισμού 2024-2025. Τα σχολεία στα οποία ο σύλλογος διδασκόντων είτε πλειοψηφικά, είτε ομόφωνα  έχει αποφασίσει την συμμετοχή του  στη απεργία αποχή, στα πεδία της πλατφόρμας αναρτούν το παρακάτω κείμενο:

«Σας ενημερώνουμε ότι ο σύλλογος διδασκόντων πλειοψηφικά (ή ομόφωνα) συμμετέχει νομίμως στην απεργία-αποχή δυνάμει της 19-10-2021 απόφασης της  Γενικής Συνέλευσης  του Συλλόγου μας «Σύλλογος Εκπ/κών Π.Ε. Ο Περικλής » στον οποίο είμαστε μέλη και προκηρύχθηκε με την από 9 Δεκεμβρίου  2021 εξώδικη γνωστοποίησή της  και  επιδόθηκε   αρμοδίως νόμιμα και επικαιροποιήθηκε  στην Δ/νση Π.Ε. Εκπ/σης Π.Ε. Β’ Αθήνας στις 29/9/2024.

Κατά συνέπεια δεν μπορεί να αναρτηθεί κάποιος άξονας.»

Υπενθυμίζουμε ότι:

• Η δήλωση συμμετοχής στην απεργία αποχή του Συλλόγου Π.Ε. « Ο Περικλής» καλύπτει όλους τους /τις εκπαιδευτικούς, αλλά και τους/τις διευθυντές/ντριες, προϊσταμένους/νες των σχολικών μονάδων από όλες τις διαδικασίες που προβλέπονται σε αυτή τη φάση.
  • Στα σχολεία όπου οι πλειοψηφία (οι μισοί και πάνω) εκπαιδευτικοί του Συλλόγου Διδασκόντων συμμετέχουν στην Απεργία-Αποχή από την αυτό-αξιολόγηση της σχολικής μονάδας, η Ειδική Συνεδρίαση που προβλέπεται από το Νόμο για την αυτό-αξιολόγηση ΔΕΝ πραγματοποιείται, καθώς δεν υπάρχει απαρτία (χρειάζεται 50%+1). Συνεπώς η αξιολόγηση του εκπαιδευτικού έργου της σχολικής μονάδας δεν προχωράει και οι διευθυντές/τριες και προϊσταμένες/οι οφείλουν να αναρτήσουν το παραπάνω κείμενο, σεβόμενοι τη δημοκρατική βούληση των συναδέλφων. Δεν σχηματίζονται ξεχωριστές ομάδες «αξιολόγησης», καθώς δεν πραγματοποιούνται ειδικές συνεδριάσεις Σ.Δ., ο οποίος βρίσκεται πλειοψηφικά ή ομόφωνα σε Α-Α.
  • Οι διευθυντές/ντριες να μηνκαταγράψουν στις πλατφόρμες της αξιολόγησης χωρίς να καλέσουν σύλλογο διδασκόντων με βάση το ισχύον νομοθετικό πλαίσιο για τις συνεδριάσεις των Σ.Δ. (ενημέρωση των εκπαιδευτικών 48 ώρες πριν). Καλούμε τους/τις συναδέλφους/ισσες να ενημερώνουν άμεσα τον Σύλλογο για οποιαδήποτε αυθαιρεσία και προσπάθεια παραπληροφόρησης.
  • Σε κάθε περίπτωση, ακόμα και στις περιπτώσεις σχολείων όπου η πλειοψηφία των εκπαιδευτικών δεν συμμετέχει-υπογράφει την αντίστοιχη Α-Α, οι διευθυντές και ο Σ.Δ. οφείλουν να σεβαστούν τους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς που είναι σε Α-Α και να μην ασκηθεί καμία πίεση.

Last modified: 8 Οκτωβρίου 2024