Written by 17:21 Slider, ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ Γ.Σ., Αρχική Σελίδα

ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΕΝΙΚΗΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥ “Ο ΠΕΡΙΚΛΗΣ” ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ

Απόφαση  της  Γ.Σ. της 22-5-2024

του ΣΕΠΕ « Ο Περικλής» για την Αξιολόγηση

Συνεχίζουμε τον αγώνα ενάντια στο σχολείο της ΕΕ και του ΟΟΣΑ – του επιχειρηματικού σχολείου της αγοράς και στο ν. Κεραμέως  (Ν. 4823/20221) συνολικά. Ενάντια στην αξιολόγηση, την κατηγοριοποίηση σχολείων-εκπαιδευτικών μαθητών, τις εξετάσεις PISA, την Τράπεζα Θεμάτων, ΕΒΕ, τα εργαστήρια δεξιοτήτων, στο χτύπημα της δημοκρατίας και της παιδαγωγικής ελευθερίας στο σχολείο, με σκληρή ιεραρχία (Διευθυντές με υπερεξουσίες, επόπτες, μέντορες κ.λπ). Όλες οι αποφασιστικές αρμοδιότητες στο Σύλλογο Διδασκόντων.

Ανατροπή- Μη εφαρμογή της αξιολόγησης της μονάδας και του εκπαιδευτικού. Προκήρυξη της Απεργίας Αποχής από κάθε διαδικασία αξιολόγησης τη νέα χρονιά – καμία συμμετοχή καμιά αποδοχή της πλατφόρμας αξιολόγησης – Προκήρυξη νέας Απεργίας Αποχής και καθολική απόρριψη όλων των διαδικασιών από  ΔΟΕ & τους ΣΕΠΕ!

Όχι στην αξιολόγηση – αυτοαξιολόγηση. Κατάργηση των αντιεκπαιδευτικών νόμων 4823/2021, 4692/2020, 4547/18, 4589/19 και συνολικά όλου του αντιδραστικού πλαισίου και των εφαρμοστικών ΥΑ και νομοθετημάτων.

Να καταργηθούν οι υπουργικές αποφάσεις για τους μέντορες, ενδοσχολικούς συντονιστές και εκπαιδευτικούς ομίλους.

Επιβεβαιώνουμε την απόφαση της Γ.Σ. της 28-3- 2024  για απαίτηση κήρυξης νέας Απεργίας Αποχής  από την ατομική αξιολόγηση από τη ΔΟΕ κάθε φορά που ενδεχομένως  χρειαστεί και  νέας προκήρυξης από τον Σύλλογό μας.

Συγκεκριμένα:

Στον αυταρχικό κατήφορο του ΥΠΑΙΘ και στην περίπτωση αγωγής εναντίον της Απεργίας-Αποχής του σωματείου μας, τότε προχωράμε σε νέα κήρυξη ΑΑ αν αυτή κριθεί παράνομη και καταχρηστική. Απαιτούμε ΔΟΕ/ΟΛΜΕ να παρέχουν κάθε νομική, συνδικαλιστική, οικονομική αρωγή στα πρωτοβάθμια σωματεία.

Παίρνουμε πολιτική απόφαση προκηρύξεων νέων ΑΑ.

Συγκεκριμένα:

Η Γενική Συνέλευση του Συλλόγου Εκπ/κών Π.Ε. «Ο Περικλής» εκτιμώντας τις νέες συνθήκες σχετικά με το σύστημα αξιολόγησης ήτοι:

α) Τις ελλείψεις σε προσωπικό που εξακολουθούν να υφίστανται παρά τις έντονες διαμαρτυρίες μας

β) Τις σοβαρές ελλείψεις σε υλικοτεχνική υποδομή που καθιστούν σε πολλές περιπτώσεις επισφαλή την εκπαιδευτική διαδικασία

γ) Την παντελή έλλειψη διαλόγου με τους αρμόδιους φορείς

δ) Την απουσία οποιασδήποτε συνεχούς διαδικασίες διαρκούς επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών

αποφασίζει για τους ανωτέρω λόγους την κήρυξη νέας απεργίας αποχής με το κάτωθι περιεχόμενο ( αντιγραφή του εξωδίκου ). Σε περίπτωση μη επίλυσης των προβλημάτων η Γενική Συνέλευση εκτιμώντας τη σοβαρότητα και τη διάρκεια των προβλημάτων και ιδίως την άρνηση επιλύσεως του, αποφασίζει:

1. την κήρυξη απεργίας αποχής από κάθε διαδικασία ή ενέργεια που συνδέεται με την άσκηση των καθηκόντων μας που αφορούν στις διαδικασίες της ατομικής αξιολόγησης που προβλέπονται από τις διατάξεις 9950/ΓΔ5/27.1.2023 Κοινή Υπουργική Απόφαση, την 12980/Ε3/3.2.2023 (Β΄ 602) Κοινή Υπουργική Απόφαση, την 118991/ΓΔ5/23-10-2023 εγκύκλιος την 5302/ΓΔ5/17-1-2024 εγκύκλιος, την 16870/ΓΔ5/16 19-2-2024, 28857/Ε3/20-3-2024 και κάθε άλλης κανονιστικής πράξεως που εκδόθηκε ή θα εκδοθεί κατ’ εφαρμογή και κατ’ εξουσιοδότηση των άρθρων 33, 34, 35 και 36 ν.4692/2020 και των άρθρων 56 εώς 83 και 97 ν.4823/2021
  2. Αναθέτει και εξουσιοδοτεί το Δ.Σ., σύμφωνα με τα ανωτέρω, να προχωρήσει όποτε χρειαστεί σε κήρυξη και νέας επικαιροποιημένης της υφιστάμενης απόφασης απεργίας αποχής.

Καλούμε σε συνεχόμενες επαναπροκηρύξεις της Α-Α με κάθε δυνατό τρόπο (ΑΔΕΔΥ-ΟΛΜΕ/ΔΟΕ-ΕΛΜΕ/Σύλλογοι Εκπ/κών ΠΕ).

Ζητάμε να  υπάρξει αγωνιστική απόφαση από την 93η ΓΣ της ΔΟΕ ενάντια στην αξιολόγηση με προκήρυξη Απεργίας Αποχής και στάσεων εργασίας από την ατομική αξιολόγηση από την 93η Γ.Σ. σε συνδυασμό με αποφασιστικό πολύμορφο αγώνα διαρκείας για τους μισθούς και τα δικαιώματά μας με απεργίες, συγκεντρώσεις, αποκλεισμούς από την αρχή της χρονιάς και με κέντρο τις Γ.Σ. των σωματείων μας.

ΤΟ  ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ  ΤΗΣ  Γ.Σ.

Ο  ΠΡΟΕΔΡΟΣ                                Η ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ