![](https://4.bp.blogspot.com/-sqMezJSZIMA/WGBetFxw6iI/AAAAAAABUN4/fp_GLeDhIHwNoFby4saUwH2jDyNJYg5hACLcB/s1600/984240_481919118552033_494666103_n.jpg)
Σαν σήμερα 26/12/1943 αφήνει την τελευταία του πνοή ένας σπουδαίος διανοούμενος, δάσκαλος και κομμουνιστής ηγέτης. Ο Δημήτρης Γληνός.
«Η θεωρία: το κράτος υπεράνω των τάξεων, τη στιγμή που υπάρχουν τάξεις, είναι καθαρό ξεγέλασμα, για να κρύψει την πραγματικότητα, δηλαδή το κράτος υπέρ της άρχουσας τάξης. Το ίδιο είναι ξεγέλασμα και η θεωρία: η παιδεία υπεράνω των τάξεων, εκεί όπου υπάρχουν τάξεις, για να αποσκεπάσει την πραγματικότητα, δηλαδή η παιδεία όργανο της άρχουσας τάξης…».
Last modified: 26 Δεκεμβρίου 2016